|
NLP er skabt af amerikanerne Richard Bandler og John Grinder. Ifølge legenden startede det i 1972 hvor Richard Bandler, som på det tidspunkt studerede psykologi i Californien, henvendte sig til sin institutleder og sagde, at han ville foreslå, at man også fik undervisning i noget, der var mere praktisk orienteret. Han havde studeret Frits Perls - gestaltterapiens fader - og var optaget af denne mere terapeutiske tilgang. Ifølge legenden fik han det svar, at han selv kunne undervise i det, forudsat at han fik en supervisor.
Bandler fandt sin supervisor, nemlig John Grinder, som underviste i lingvistik (sprogvidenskab). De to gik i gang med at udforske og eksperimentere med forskellige teknikker, som de videreudviklede. De fik også den ide, at studere mennesker som var dygtige til at lave terapi for at finde frem til, hvad det var, de gjorde.
De studerede således bl.a. Virginia Satir (familieterapeut) og Milton Erickson (hypnoterapeut), og udviklede sproglige modeller, som gjorde det muligt for dem at skabe de samme resultater som disse dygtige terapeuter. Disse modeller lærte de så videre til de af Bandlers medstuderende, som var med i en eksperimenterende gruppe.
Noget af det, som Bandler og Grinder interesserede sig for er, hvad vores tanker består af. Svaret var: indre billeder, selvsnak, lyde og kropsfornemmelser i forskellig struktur. De fandt frem til, at denne struktur - måden man tænker på noget på - er altafgørende for, hvordan man har det med det: det er ikke ligegyldigt, om man tænker på en begivenhed i form af et stort, lyst billede i 3 dimensioner, eller som et lille, mørkt billede i sort-hvid. Og denne struktur-tænkning blev en af grundideerne i den nye psykologi, Neuro Lingvistisk Programmering.
Da Bandler og Grinder havde nået målet om at skabe en praktisk orienteret psykologi, kom det store spørgsmål: hvad skulle de kalde den nye terapiform ? Ifølge legenden tog Bandler og Grinder op i en hytte i bjergene og snakkede i dagevis, indtil de endelig fandt navnet: Neuro Lingvistisk Programmering. Lad os forklare navnet med et citat fra Bandler: "Vi har fået verdens mest avancerede computer i fødselsgave - nemlig vores hjerne - men vi fik ingen brugs-anvisning med !"
Det Bandler mener er, at vi programmerer ustandseligt os selv gennem vores hjerne (Neuro) og de ord vi bruger (Lingvistisk) til at have det godt eller dårligt, til at være motiverede eller umotiverede o.s.v. Gennem NLPs teknikker kan vi lære, hvordan vi kan bruge vores hjerne og vores sprog mere hensigtsmæssigt.
Vi siger nogle gange til vores foredrag, at en Practitioneruddannelse er en uddannelse i at være menneske og omgås andre mennesker, i at forstå sig selv og andre. En form for efteruddannelse i personlig kompetance, så man er istand til at reagere udfra den nuværende situation, istedet for at sidde fast i gamle uhensigtsmæssige mønstre.
NLP i dag
Allerede i 1970´erne dukkede NLP for første gang op i Danmark, men siden 1990, hvor Ole Vadum Dahl startede, blev det for alvor udbredt. I år 2000 startede NLP SKOLEN, og har været med til at udbrede kendskabet til NLP.
NLP har siden 70´erne udviklet sig meget, og har især i 90´erne spredt sig til erhvervslivet, idet bl.a. Robert Dilts, som var en af Bandlers og Grinders første elever, har udviklet teknikker og metoder, som er meget velegnede til at skabe succes i mange områder af erhvervslivet.
|